Sociologická imaginace
Charles Wright Mills (1916 - 1962)
Je autorem pojmu sociologická imaginace, stejně tak jako odlišení výše uvedených individuálních a společenských témat. Millse můžeme představit jako amerického sociologa, politologa, levicově orientovaného publicistu a představitele tzv. teorie elit a teorie konfliktů. Byl ovlivněn myšlenkami Maxe Webera, Karla Mannheima i Karla Marxe.
Sociologická imaginace
Tento termín zavedl do sociologie Mills v roce 1959 ve stejnojmenné knize (vyšlo i v českém jazyce: Sociologická imaginace. 2002. Sociologické nakladatelství SLON.). Tato metoda spočívá v oproštění se od reality každodenního života a nahlédnutí na daný sociologický problém v širším společenském kontextu.
Jinak řečeno, jde o sociologický způsob přemýšlení, který má velmi blízko k představenému cirkulárnímu způsobu myšlení (viz kapitola 1.1). Výhodou sociologie je, že jsme jako lidé (výzkumníci) přítomni v sociální realitě. My všichni žijeme ve společnosti a jsme její součástí. Tudíž lze říci, že sociologie se odehrává všude, okolo nás. Sociologická imaginace nám pak pomáhá rozvíjet naše myšlení.
Příklad:
Sociologie kávy
Mezi přáteli můžeme často slyšet výrok "Pojď na kafe" - a právě v tento okamžik začíná sociologická imaginace. Jako sociologové se můžeme ptát, co tento výrok znamená a jaké další perspektivy sociální reality nabízí?
Pokud pomineme samotné pití kávy (což by odpovídalo myšlení lineárnímu viz kapitola 1.1), jedná se o pozvání ke společenskému setkání, během kterého bude docházet k sociální komunikaci, která je pro nás též předmětem zájmu. Takové setkání se bude realizovat v nějakém prostoru. Dejme tomu, že půjde o kavárnu. Jaký další celospolečenský kontext se tu nabízí? Vstupuje na půdu socio-ekonomických vztahů. Kávu musí někdo připravit (zaměstnanec kavárny), musí ji někdo přivést (dodavatel kávy) a někdo ji musí vyrobit (pěstitel). Do takového procesu mohou vstupovat velké nadnárodní koncerny (Starbucks etc.), které pro nás mohou být též symbolem globalizace. Kolik peněz získá pěstitel? Kolik peněz nadnárodní koncern a kolik zaměstnanec? A takto bychom mohli v analýze, naší sociologické imaginaci pokračovat.
K čemu jsme dospěli? Od pouhého pozvání na kávu jsme dostali do sociologické analýzy sociálních vztahů, sociální interakce, k sociologii podniku, socio-ekonomickým vztahům až po globalizaci, která je jedním ze symbolů postmoderní společnosti a ekonomických vztahů v soudobé společnosti.