Práce jako sociologický pojem
Pojem práce bývá chápán různě, a proto je třeba si jej vymezit v sociologickém slova smyslu:
"Vykonávání úkolů, které vyžadují výdej psychických a fyzických sil, a jejichž cílem je výroba zboží a poskytovaných služeb uspokojujících lidské potřeby." (Giddens, 2013, s. 807)
Taková definice práce je tedy aplikovatelná jak na práci placenou, tak neplacenou. Z hlediska placené práce hovoříme o zaměstnání či povolání (práce za kterou získáváme pravidelný plat). Můžeme tedy říci, že práce je základem ekonomického systému. Mimo takto definované práce však můžeme přemýšlet o práci neplacené (pro sebe sama, dobrovolnictví či otázky neoficiální, tzv. šedé ekonomiky).
Pojem práce dále můžeme chápat v národním či globálním měřítku a sociologicky si všímat možných rozdílů a podobností. V ryze globálním hledisku můžeme říci, že jsou patrné rozdíly mezi vyspělým a rozvojovým světem. V rozvojových zemích nacházíme práci zejména v podobě zemědělství.
Naopak v tzv. vyspělých zemích pozorujeme vývoj od původně dominující průmyslové výroby k postupnému přechodu (a čím dal větší akcentaci) do sektoru služeb. Při užívání rozdělení zemí na rozvojové a vyspělé si můžeme všímat paralely mezi typy společností, které již známe: tradiční (lovci a sběrači, pastevci a zemědělci, neindustriální společnosti), moderní a postmoderní. Právě jedno z pojmenování soudobých společností nese název společnost služeb.
K charakteristikám práce ve vyspělých zemích můžeme též přidat specifika jako je zákoník práce (otázky smlouvy, pracovní doby, ochranných pracovních pomůcek, vzájemné odpovědnosti apod.). Oblast pracovního práva je v organizacích zastupována dalším systémem (subsystémem) a to personálním oddělením, které v moderních organizacích zastupuje oblast nejen pracovního práva, ale i konceptu HR Business Partner.
Mimo výše představeného členění (vyspělé versus rozvojové země) bychom mohli v jednotlivých zemích sociologicky zkoumat rozdíly v nabídce práce, typu práce, platech apod. dle velikosti měst a vesnic. Do takové analýzy však přibudou další proměnné - práce na zaměstnanecký poměr, práce na IČ (případně problematika plátců DPH), práce formou brigády (důchodci, studenti apod., formy různých dohod typu DPČ), právní formy firem (s.r.o., a. s. atd.).