Sociologický výzkum krok za krokem

02.11.2022

Sociologický výzkum je ze své podstaty systematický, tj. má jasně stanovené a doporučené postupy, jak jej realizovat. My se nyní s tímto doporučeným postupem schematicky seznámíme:

1) Definujte problém: zvolte si téma výzkumu, stanovte si cíl(e), ideální pomůckou pro stanovení cílů je metoda SMART. Dle cílů můžeme dále stanovit jednotlivé výzkumné problémy.

2) Projděte si literaturu: seznamte se s existujícími výzkumu na dané téma. V literatuře tedy projdeme, zdali jsou jednotlivé výzkumné problémy zmapovány, pokud ano, v jaké podobě a s jakými zjištěními.

3) Formulujte hypotézy: co máte v úmyslu testovat, jaký je vztah mezi proměnnými, respektive co předpokládáte. U jednotlivých výzkumných problémů stanovíme příslušné hypotézy. U každé hypotézy je potřeba vysvětlit specifické chápání užívaných slov, termínů atd. (vysvětlení konstruktu). Např. vysvětlit, jak chápete "většinu", "středoškolského učitele", nebo "zátěž" atd.

4) Zvolte koncepci výzkumu: vyberte si jednu nebo více výzkumných metod. Obecně hovoříme o kvantitativních a kvalitativních metodách výzkumu: 

  1. kvantitativní výzkum: předpokládá, že fenomény sociálního světa, které činí předmětem svého zkoumání jsou měřitelné, analyzujeme pomocí statistických metod, záměrem je ověření si platnosti našich hypotéz, důraz je kladen na velikost výběrového souboru (stovky až tisíce respondentů), dále je kladen důraz na maximální reprezentativnost výběrového souboru, nejčastěji jde o dotazníková šetření či standardizované rozhovory
  2. kvalitativní výzkum: předpokládá, že důležité je najít porozumění zkoumaného sociálního jevu, jde o intenzivní šetření zaměřené na porozumění významů, které lidi přisuzují svému jednání, získáváme mnoho informací o malém počtu jedinců a poznatky nelze zobecňovat na celou populaci (např. vysvětlení motivace, preferencí, názorů, postojů atd.), jde tedy o menší výběrový soubor (desítky respondentů), nejčastěji diskuzní skupiny, hloubkové nestandardizované rozhovory, analýzy osobních dokumentů, zúčastněné pozorování atd.

Ve shodě s Krausem (2008) uvádíme: 

"Sociální realita je natolik složitá, že se neobejdeme bez kvalitativního hodnocení problémů, které je spjato s kritickou reflexí teoretickou interpretací získaných údajů. Žádný problém v oblasti sociálního výzkumu nemůže být řešen pouze kvantitativně".

Jinými slovy se domníváme, že sociální realita je natolik složitá, že pokud ji chceme skutečně dobře porozumět, potřebujeme jak kvantitativní, tak kvalitativní metody.  


5) Proveďte výzkum: shromážděte data, zaznamenejte si informace

6) Interpretujte výsledky

7) Referujte o zjištěních výzkumu: jaký mají význam, jaká je souvislost s předchozími zjištěními, zasluhuje si to zahájit další výzkum?