Sociologie jako věda
V této kapitole se zaměříme na základní
vymezení oboru sociologie a podíváme se na možnosti jeho aplikace. Dále se
seznámíme s postavením sociologie vůči ostatním společenským vědám.
Abychom mohli sociologickou teorii aplikovat, vysvětlíme si sociologické myšlení
a prakticky se naučíme pracovat s tzv. sociologickou imaginací.
JAK PŘEMÝŠLET V HUMANITNÍCH VĚDÁCH?
Začneme možná trochu netradičně. Pojďme se chvíli zamýšlet nad myšlením. Jak vlastně přemýšlíme? Jak přemýšlet v humanitních vědách jako je sociologie či psychologie? Dovolím si malé zjednodušení. Představme si, že máme dva základní způsoby myšlení - lineární a cirkulární. Pod termínem lineární myšlení si představme klasické 1 + 1 = 2. Myšlení, které nám přijde zřejmě jasné, snadno představitelné.
A provokativně si troufnu říci, že takové myšlení pro nás v sociologii nemusí být "to pravé ořechové". Vezměme si odlišné pohledy na život. Někdo z nás se možná na život dívá podobně, jako v jednom z českých filmů - "Tady dokončím školu, tady si někoho najdu, tady budeme mít svatbu, tady první dítě, zde nákup první vozu a za další rok dovolená v Jugoslávii". Takový způsob "plánovitého myšlení" by v zásadě odpovídal onomu formátu 1 + 1 = 2, tj. myšlení lineárnímu.
Můžeme se však jako sociální vědci dívat takto na realitu? Lze sociální realitu zjednodušit do tohoto formátu? Domnívám se, že nikoli.
Pochopení sociální reality je složitější a můžeme říci, že potřebujeme najít otevřenější koncepci myšlení. Dívat se jinak, abychom mohli vidět více. To odpovídá pojetí myšlení cirkulárního, které je tvořeno přemýšlením v hypotézách a jejich ověřování.
ÚVOD DO SOCIOLOGIE
"Co je to vlastně ta sociologie?". V následujících řádcích se tomuto tématu budeme věnovat. V literatuře můžete najít celou řadu definic. Lze říci: "Kolik je sociologů, tolik je definic sociologie". Pojďme si několik z nich představit.
Nejzákladnější definice nám představuje sociologii jako vědu o společnosti. Tato definice vychází ze samotného názvu (i když je gramaticky vytvořen nesprávně), který vytvořil Auguste Comte ve svém díle Cours de Philosophie Positive. A nutno dodat, že tento název se velmi rychle ujal. Pokud bychom název analyzovali etymologicky, docházíme k těmto zjištěním:
Latinské societas: společenství, pospolitost
Latinské socius: druh, společník
Řecké logos: slovo, věda, myšlenka, rozum etc.
Na základě těchto slov můžeme tedy sociologii skutečně považovat jako vědu o společnosti. Současně však můžeme namítat, že je takové pojetí je však značně zjednodušující. Kriticky bychom mohli nesouhlasit - o jakou společnost jde? Českou? Americkou? Co tedy zkoumá?
Na podkladě těchto námitek můžeme doplnit, že sociologie zkoumá jak velké sociální celky (např. americkou společnost či rozdíl mezi českou a německou společností), tak menší sociální celky (např. postoje studentů Vysoké školy kreativní komunikace k výuce předmětu Aplikovaná sociologie). Vědeckým jazykem můžeme hovořit o makrosociologii a mikrosociologii.
Současně můžeme říci, že nám v sociologii jde více o společenskou perspektivu, než individuální (dle myšlení Ch. W. Millse). Nezajímá nás, proč Pepa začal pít alkohol. To bychom spíše přenechali psychologům, jde o individuální téma. Avšak pokud propustí v daném regionu horníky, ti nemají práci a na základě toho začali pít, čímž řeší své obtíže, je to téma společenské a tudíž sociologické.
Na tomto příkladu jsem chtěl ukázat, že pro sociologii je důležité aplikovat kritické myšlení a od toho odvozovat další vztahy. Pojďme si nyní ještě ukázat několik dalších definic, se kterými se můžeme v sociologii setkat.
Významný německý sociolog Max Weber definoval sociologii jako "vědu o jednání lidí ve vzájemných vztazích, které se odehrávají v rámci celospolečenských kontextů". Tento přístup bývá označován jako pojetí chápající sociologie. Další významná osobnost sociologie a jejího vzniku je
Émile Durkheim, který vidí sociologii jako "vědu o sociální faktech".
Z modernějších autorů můžeme uvést amerického sociologa Talcotta Parsonse: "věda o společnosti coby strukturovaném systému, jehož jednotlivé části plní specifické funkce, čímž přispívají k funkčnosti systému jako celku".
Pro naše účely můžeme sociologii
definovat takto: Sociologie je vědou o
společnostech, jejich vzniku, vývojové dynamice, proměnách, jejich vnitřní
struktuře a o povaze a proměnách vztahů mezi jednotlivými systémy a sociálními
subsystémy (ekonomický, politický, kulturní, náboženský atd.).
APLIKACE SOCIOLOGIE
V humanitních vědách je obvyklé dělení na obecné a aplikované, což platí i o sociologii. Do obecné sociologie bychom mohli zařadit základní sociologické pojmy, které jsou nezbytné k popisu všech základních sociálních procesů a útvarů. Dále sem patří například dějiny sociologie a základní paradigmata.
Aplikovaná sociologie je pak praktickou aplikací teoretických sociologických poznatků z obecné sociologie na konkrétní oblasti zkoumání či témata, respektive na konkrétní sociální jevy.
Na základě tohoto členění a výše představené definice můžeme rozlišovat tyto příklady aplikované sociologie:
- Sociologie reklamy
- Sociologie médií a masové komunikace
- Sociologie organizace a byrokracie
- Sociologie města a venkova
- Sociologie zdraví a nemoci
- Sociologie zdravotnictví
- Sociologie průmyslu
- Sociologie jazyka
- Sociologie rodiny
- Sociologie mládeže
- Sociální patologie
Vůči představeným sociologickým aplikacím můžeme učinit určité zjednodušení - kolik je sociálních jevů,
tolik je aplikovaných sociologií. Pro účely studia na VŠKK můžeme hovořit
zejména o sociologii marketingu, sociologii managementu, sociologii kultury a sociologii
umění.
Sociologii můžeme pro naše účely rozčlenit na obecnou a aplikovanou. Do obecné sociologie patří základní sociologické pojmy a poznatky o sociálních jevech a procesech. Aplikovaná sociologie je pak praktickým využitím poznatků z obecné sociologie na konkrétní sociální jevy.
Zjednodušeně platí, že jakýkoli sociální jev pak může mít svoji sociologickou aplikaci - nemoc (sociologie nemoci), válka (sociologie války, armády), vedení a řízení lidí v organizaci (sociologie managementu, sociologie organizace) apod.