Úvod do problematiky médií

02.11.2022

Co je to médium? Výraz pochází z latiny a znamená střed, prostředník, prostředek apod. Dá se tedy říci, že svět poznáváme a současně s ním komunikujeme skrze média. Současně můžeme vyslovit dvě kritické otázky:

  1. Stačí se v soudobé společnosti sociologicky zaměřovat pouze na tradiční média jako jsou knihy, noviny, rádio, film, televize apod.?
  2. Lze dostatečně rychle a současně kvalitně reflektovat dnešní společnost prostřednictvím monografií?

Tyto otázky nabízejí zajímavé zamyšlení. V první rovině nás vedou k uvědomění si aktuálního vlivu internetu a sociálních sítí typu Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Tinder, Grindr etc. na naše životy. Již v tomto můžeme vidět proměny společnosti a signifikantní znaky soudobé postmoderní společnosti (či společnosti tekuté modernity slovy Baumana).

V druhé rovině si můžeme postesknout nad tím, že soudobá společnost je charakterizována též rychlostí. Tato rychlost však může vést k tomu, že nejsme schopni dostatečně rychle, a přitom důsledně reflektovat všechny rysy společnosti a médií. Dynamičnost a rychlost může způsobovat četné zjednodušení, stejně tak jako se můžeme setkat se zastaralostí našich tvrzení. Pokud se dnes rozhodneme psát knihu o soudobé společnosti a budeme ji psát dva roky, je velmi pravděpodobné, že kniha bude postrádat na aktuálnosti, že bude pouhou reflexí minulosti.

Zásadní se jeví, že nelze pochopit masová média (včetně sociálních sítí) bez toho, abychom dobře chápali soudobou postmoderní společnost. Média a společnost se navzájem ovlivňují, a to včetně propojení na politický, respektive mocenský systém.