Úvod do sociální interakce

02.11.2022

Jako lidé jsme sociální bytosti. Zásadní význam v našich životech mají sociální vztahy. Díky vztahu můžeme existovat (vztah matka-dítě, respektive malé dítě a pečující osoba), růst, vyvíjet se. Vztah uspokojuje naše potřeby (biologické, psychologické, sociální a případě i spirituální).

Je patrné, že lidská existence je díky významu vztahů založena na interakci člověka s člověkem, tj. sociální interakci. Ta je současně vysoce proměnlivá - můžeme dělat různé aktivity, různým způsobem trávit čas, ale také se sociální interakce podřizuje sociálním normám (sociálně tolerované způsoby sociální interakce v dané společnosti versus způsoby hraniční, deviantní až patologické). Na sociální interakci má značný vliv i prostředí (jinak se chováme ve škole, jinak v kostele, nemocnici, party atd.).

Každá sociální interakce může také mít jiné zvyky, rituály apod. Vliv zde budou jistě mít nám již známé sociální role. V rámci sociální interakce dochází k vzájemné sociální percepci. Tímto výrazem máme na mysli, že v momentě, kdy se s někým potkáme, tak jej také nějak vnímáme. Někoho můžeme vnímat jako příjemného, sympatického, ale třeba i jako úspěšného, bohatého a hned nás napadá, jaké asi dělá povolání. Jiného člověka můžeme považovat za nepříjemného, odpudivého atd.

Sociální percepce, tj. naše vnímání však není dokonalé. Někdy můžeme zjistit, že náš odhad byl zcela správný, jindy zase můžeme zjistit, že jsme se značně zmýlili - v takový okamžik hovoříme o chybách v sociální percepci.


Příklad: Podívejte se na tohoto člověka na fotografii a napište si odpověď na následující otázky:

  1. Je vám sympatický či nesympatický? Možná neutrální?
  2. Jakou podle vás tento člověk vykonává profesi?
  3. Jaký je podle vás jako člověk? Napadají vás nějaké sociální či osobnostní charakteristiky?

Až budete mít své vlastní odpovědi, teprve poté se podívejte na výsledek.

Jak na vás tento člověk zapůsobil?

Někteří studenti jej vnímají jako milého chlapíka ve středních letech, odhadem tak okolo pětatřiceti. Typují jej na nějakou hvězdu, veřejně známého člověka, který pravděpodobně mává novinářům. Jiní studenti jej vnímají nepříjemně, mají z něho strach. Může to podle nich být násilník možná vrah. Řešení se dozvíte s následující podkapitole v tématu chyby v sociální percepci.