Úvod do sociologického výzkumu
V této kapitole se budeme zabývat tím, jak pochopit, něco tak složitého, jako je sociální realita. Na začátek si můžeme položit provokativní otázku: Je "výzkum" na Instagramu vědecký výzkum? Možná jste někdy využili v rámci tzv. stories funkci anketa. Můžeme toto považovat za skutečný sociologický výzkum?
Samozřejmě, že není.
Vědecký výzkum je systematický a plánovitý proces vypracování nových vědeckých poznatků, tvůrčí činnost v oblasti vědy směřující k odhalování vlastností, příčin, podmínek a zákonitostí jevů v přírodě, společnosti a lidském vědomí. Vyznačuje se objektivitou, opakovatelností, průkazností a přesností (Urban, 2017).
S ohledem na tuto definici můžeme říci, že v bakalářských či diplomových pracích též neděláme výzkum v pravém slova smyslu. Zde činíme výzkumné šetření (jinými výrazy též orientační výzkumné šetření, výzkumná sonda atd.).
Pokud mluvíme o sociologickém výzkumu primárním cílem je shromažďovat data a údaje o společnosti, lidském chování, názorech, mínění a postojích lidí. Dále jde o vysvětlování sociální reality a obohacování teoretických základů vědy o zpětnou vazbu prostřednictvím výzkumu (Urban, 2017).
Tímto máme na mysli skutečnost, že teorie od výzkumu není nijak vzdálená, nýbrž že teorie a výzkum se navzájem doplňují a ovlivňují. To můžeme vyjádřit jednoduchým schématem: