Zavirovaná společnost - úvod
V sociologii užíváme velké množství názvů pro označení soudobé společnosti. Přemýšleli jste nad tím, jak byste dnešní společnost pojmenovali vy? Při sledování aktuálního dění jsem se rozhodl navrhnout své vlastní pojmenování:
Zavirovaná společnost
Tímto termín nereaguji pouze na dění ohledně COVID-19 neboli koronoviru. Vidím zde mnohem více souvislostí. Dnešní svět není jen onen fyzický či reálný, který si uvědomuje (dům, setkávání s přáteli apod.), ale je čím dál více virtuální. Jde o tzv. on-line svět. A i v tomto on-line světě je velké množství virů.
Zdá se tedy, že společným jmenovatel těchto dvou světů je virus. Stáváme se zavirovanou společností. Společností, jejíž základní charakteristikou se stává strach. Mimo strachu bychom mohli dále přidat hrozbu, nejistotu, paniku, někdo by možná řekl hysterii.
Tyto jevy nepozorujeme jenom v Číně, Itálii nebo České republice. Stávají se globálním znakem. Můžeme tedy hovořit o pandemii (epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů). Spojené státy chtějí uzavírat své hranice, Česká republika chce zavést hraniční kontroly.
Začínáme čím dál více investovat do prostředků na naší ochranu. Zdá se, že se objevuje základní požadavek Zavirované společnosti:
Flexibilita
Tím mám na mysli schopnost adaptace, přizpůsobení se nové společnosti. Jako společnost potřebuje reagovat velmi pružně - nové formy pracovních podmínek (práce z domova), nové formy výuky (děti zůstávají doma, jsou uzavřené všechny typy škol - základní, střední, vysoké). Dokonce se začínají objevovat nové formy pozdravu a komunikace (jsme lidé skutečně vynalézaví a tak si někteří místo podání ruky "podávají nohu").
Jsme jako společnost připraveni na tyto nové fenomény? Umíme naložit se svým strachem? Dokážeme se chránit jak v reálném světě, tak v novém virtuální světě (on-line), který také přináší specifické hrozby? Jaké další dopady a souvislosti tyto hrozby přináší?
Na tyto otázky zde postupně budu hledat odpovědi a nabízet svůj pohled.
Dodatek ze dne 14. 03. 2020:
Redukce komplexity
Můžete (a samozřejmě právem) namítnout, že pokud označuji společnost jako zavirovanou, odpouštím se zjednodušení. A máte samozřejmě pravdu! Takové tvrzení nebudu rozhodně vyvracet. Uvědomuji si, že navrhuji teoretickou optiku, určitý úhel pohledu, jak se lze na dnešní společnost dívat. A současně nebudu tvrdit, že je tento úhel pohledu dokonalý. Rozhodně není.
Mým cílem je nabízet určitý (a tím pádem i omezený) úhel pohledu na aktuální dění v soudobé společnosti. Společnosti, která prochází rychlým vývojem, změnami, krizí, novými riziky a novými výzvami. Přesto vědomí redukce komplexity subjektivně považuji za tento způsob pohledu na soudobou společnost jako užitečný. Věřím, že si najde své čtenáře, kteří chtějí přemýšlet o tom, jaká je dnešní doba. Stejně tak věřím, že si najde své kritiky. I to je v pořádku a patří to do života :)